"Piętą achillesową" innych zewnętrznych systemów do obsługi KSeF jest pomysł na wczytywanie faktur sprzedaży. Proszę zwrócić uwagę, że w opisach rozwiązań każdy z dostawców wspomina o tym tylko ogólnikowo, często optymistycznie ogłaszając, że "jest w stanie połączyć się z każdym systemem". Zapewne - ale jak? Niektórzy z nich piszą coś mgliście o "wypełnianiu danymi formatek Excela", inni zamierzają korzystać z zawartości wygenerowanych z systemu Klienta JPK_FA.
Zacznijmy może od wczytywania danych z JPK_FA: taka operacja oznacza drastyczne uproszczenie - w ten sposób nie można np. przenieść żadnych uwag do faktury. Poza tym - w JPK_FA występuje pojedyncza podstawa VAT 0% (pole P_13_6), podczas gdy faktura ustrukturyzowana KSeF wymaga rozbicia jej na trzy różne przypadki (P_13_6_1, 2, 3). Gdzie tej informacji szukać? Poprzez kojarzenie (po numerze faktury) z ewidencją z JPK_VAT za ten sam okres? Wreszcie - to źródło nie dostarcza żadnej informacji o ewentualnej trzeciej stronie transakcji (odbiorcy faktury, płatniku, faktorze, itp.)
Z kolei "wypełnianie formatek Excela" oznacza bezpośredni import danych z systemu Klienta. Brzmi dobrze, i jest szansa, że dostawca takiego programu ma opracowane połączenia z popularnymi systemami ERP, np. z SAP czy mniejszym Dynamics 365. Inna sprawa, że taki SAP ma dedykowane rozwiązanie dla KSeF. A co mają zrobić Klienci, którzy używają bardziej "egzotycznych" systemów? To przecież oni są zmuszeniu szukać do obsługi KseF programów zewnętrznych! Konieczność zestawienia takiego interfejsu komplikuje każdy projekt. Wymaga udziału dodatkowego specjalisty IT po stronie Klienta, znającego szczegóły struktury danych system sprzedaży. Jego zadaniem jest przygotowanie jakiejś procedury/programu, który wypełni wymagane tablice/formatki. W praktyce budowa takiego interfejsu może wymagać wprowadzenia tego drugiego informatyka (niekoniecznie z Polski) w niuanse krajowych przepisów VAT, i wiązać się z problemami interpretacji ("mapowania") oryginalnych danych na pola formatki. Brzmi to dość niejasno, ale może oznaczać takie "drobne" (z punktu widzenia programisty) różnice, jak zamiana dostawy WNT na eksport poza UE, wpisanie Płatnika jako Odbiorcy faktury, użycie niewłaściwego kursu waluty do wyznaczenia kwoty podatku w PLN, itp. Niektóre z takich pomyłek można szybko zauważyć i wyeliminować. Jednak inne, rzadziej występujące przypadki (np. podział stawki VAT na fakturach eksportowych) mogą sprawić problem już w systemie produktywnym.
Nasz pomysł - "czytanie" faktury zapisanej jako plik PDF - eliminuje konieczność zaangażowania po stronie Klienta programisty, co znacznie upraszcza cały projekt. Umożliwia także najdokładniejsze odwozorowanie w KSeF oryginalnej faktury (przeniesienie wszelkich uwag, dopisków, jakichś specyficznych znaczników, czytelnych dla Odbiorcy). Pliki PDF faktur zawierają teksty, nie obrazy, dlatego nie ma ryzyka, że np. litera "B" byłaby czasami rozpoznana jako "8". (Takie błędy mogłyby wystąpic tylko przy rozpoznawaniu treści zeskanowanych dokumentów, a tego przypadku nie obsługujemy). Co więcej, nasza implementacja konwersji plików PDF na faktury ustrukturyzowane jest całkiem szybka - przetworzenie pojedynczej faktury zajmuje zazwyczaj mniej niż sekundę. Oznacza to, że takie narzędzie może efektywnie obsługiwać większość polskich przedsiębiorstw, gdyż niewiele z nich wystawia więcej niż trzy tysiące faktur dziennie.