Przejdź do treści

Skoroszyty Excela do obsługi plików JPK

 
ZigZak

Skoroszyty Excela do obsługi Jednolitych Plików Kontrolnych

Efektywne i proste w obsłudze narzędzie dla przedsiębiorstw, biur rachunkowych, i jednostek samorządu terytorialnego.

Przygotowane przez ZigZak pliki Excela, posiadają strukturę odpowiadającą poszczególnym Jednolitym Plikom Kontrolnym. Każdy ze skoroszytów zawiera kod (makra), który obsługuje odczyt, sprawdzenie poprawności danych i zapis w formacie JPK. Obsługa jest niezwykle prosta — zazwyczaj sprowadza się do naciśnięcia pojedynczego przycisku!

Zastosowanie

Tworzenie nowych plików JPK z danych, które wprowadzisz do skoroszytu

Pliki JPK - Tworzenie

Podgląd pliku JPK, edycja, i ponowny zapis

Pliki JPK - Podgląd i edycja

Scalanie wielu plików JPK w jeden, ostateczny plik

Pliki JPK - Scalanie

Nasz produkt wyróżnia

Intuicyjna obsługa
Brak instalacji (po prostu otwierasz plik w Excelu)
Przejrzysty układ
Możliwość
podłączenia danych z innych arkuszy Excela
Mechanizm sprawdzania oparty na oryginalnych schematach Ministerstwa Finansów
Elastyczna
oferta cenowa

Wypróbuj wersję demonstracyjną

Pobierz i sprawdź bezpłatne wersje naszych skoroszytów!

Pobierz pliki

Udostępnione poniżej wersje demonstracyjne mają wszystkie funkcje pełnych wersji. Możesz ich użyć, aby wczytać lub zapisać do pliku JPK dane związane z dowolnym okresem z przeszłości. Ich jedyne ograniczenie to blokada wczytywania lub zapisywania pliku JPK dotyczącego aktualnego okresu sprawozdawczego (tzn. ubiegłego miesiąca).

Od 1 stycznia 2017 Ministerstwo Finansów wprowadzi nowy format JPK_VAT(2). Jego wersję demonstracyjną udostępniamy poniżej. Nowy format jest zgodny z 17-tą edycją deklaracji VAT-7 z sierpnia 2016. W stosunku do pierwszej wersji zawiera wiele drobnych zmian. Ich szczegółowy opis można znaleźć w tej broszurze.

UWAGA: możliwość korzystania z obecnie udostępnionych wersji demonstracyjnych skoroszytów skończy się 31 grudnia 2016. Na początku 2017 będzie można ponownie pobrać z tej strony kolejne pliki demonstracyjne, które przygotujemy na następny kwartał.

Warunki sprzedaży

Produktywne wersje zaprezentowanych powyżej skoroszytów sprzedajemy zazwyczaj na rocznej (tzn. 12-miesięcznej) licencji. Jej cena zależy od:

  • liczby numerów NIP podmiotów składających JPK (jeden lub wiele);
  • liczby pozycji (faktur) w skoroszycie (najdroższa jest licencja bez tego limitu);

Szczegółowe warunki sprzedaży podajemy w aktualnej ofercie (to gotowy do wydruku plik PDF). Możecie także Państwo skorzystać z interaktywnego cennika, aby dobrać w nim najbardziej odpowiednią licencję:

Oprócz licencji rocznych, oferujemy także licencje bezterminowe. Taka forma jest chętniej wykorzystywana m.in. przez jednostki samorządu i inne podmioty budżetowe. (Aby otrzymać indywidualną ofertę na takie licencje, prosimy zwrócić się do naszego konsultanta).

Inne zagadnienia

Wysyłanie plików JPK

Aby wysyłać co miesiąc plik JPK_VAT do Urzędu Skarbowego, należy użyć programu, który w specjalny sposób komunikuje się z serwerem Ministerstwa Finansów. W sierpniu 2016 Departament Kontroli Skarbowej udostępnił taki program, o nazwie "Klient JPK".
Ta aplikacja nie działa jednak na starszych Windows XP, i umożliwia pobranie UPO jedynie w postaci oryginalnego pliku (nieczytelnego dla użytkownika). Aby uzyskać klasyczny wydruk UPO, należy posłużyć się specjalnym formularzem PDF, przygotowanym przez Departament KS. (Ten formularz trzeba otwierać w Acrobat Reader, tak jak podobny formularz e-deklaracji, inaczej nie zadziała).

Wcześniej, na początku sierpnia, na potrzeby naszych klientów opracowaliśmy alternatywną metodę wysyłania plików JPK, wykorzystującą darmowy "Przekaz JPK" firmy Anzasoft. Przygotowaliśmy instrukcję opisującą, jak to zrobić. W każdym razie to rozwiązanie jest sprawdzone "od A do Z" i na koniec drukuje dokument UPO. Działa także na Windows XP. Ani program Anzasoft, ani instrukcja jego adaptacji nie są częścią naszego produktu. Prosimy je traktować jak darmowy materiał pomocniczy.

Konwersja danych wejściowych

Aby wypełnić nasze skoroszyty danymi, trzeba je najpierw przygotować w takim układzie, jaki mają listy w poszczególnych arkuszach (np. w skoroszycie JPK_VAT to arkusze JPK-Sprzedaż, JPK-Zakup), albo wczytać z innych plików JPK. Dane można także wpisać ręczne – ale oceniamy, że ma to sens wtedy, gdy trzeba wprowadzić nie więcej niż kilkadziesiąt pozycji.

Dla większych ilości danych celowe staje się przygotowanie odpowiedniego narzędzia do konwersji z takiej postaci, jaką macie Państwo do dyspozycji. Zazwyczaj to zagadnienie nie jest specjalnie skomplikowane, i znalezienie wykonawcy takiego "konwertera" nie powinno stanowić kłopotu. Oczywiście, my także możemy także stworzyć taki niewielki program, dostosowany do konkretnego przypadku. Aby jednak przedstawić szczegółową ofertę, potrzebujemy próbki danych wejściowych (np. dla JPK_VAT – fragmentów Państwa ewidencji VAT sprzedaży i zakupu, zawierających kilka możliwie najbardziej złożonych pod względem podatkowych faktur). Takie dane możemy wczytywać np. z pliku Excela, pliku CSV, lub innych plików tekstowych. Prosimy o kontakt w tej sprawie z naszym konsultantem.